5 tipp a testvérek közötti rivalizálás kezelésére
Természetes, hogy a testvérek az élet minden területén versenyeznek egymással: küzdenek a szüleik figyelméért és dicséretéért, az elismerésért, hogy ők legyenek a jobb tanulók vagy jobb sportolók. A sport nagyban növelheti ezt a rivalizálást. Néhány testvérpár között féltékenység és harag dúlja szét a családi békét, míg mások támogatják és bátorítják egymást. Hogyan segíthetünk szülőként, hogy a versengés egészséges méreteket öltsön?
Nem számít, milyen a családi környezet, a testvérek versenyezni fognak egymással. Ez azonban lehet pozitív is! Megtanítja őket a konfliktuskezelésre, az együttműködésre, az agresszió elkerülésére és az empatikus viselkedésre. Mindezt maguktól is elsajátíthatják. Szülőként azonban fontos hangsúlyoznunk, hogy a harc nem megfelelő módszer az ellentétek feloldására.
Hoztunk öt tippet, amivel ösztönözheted az egészséges versengést:
1. Ne tulajdoníts túl nagy jelentőséget a sikereknek!
A siker fontos, de nem szabad a másik testvér önérzetét feláldozni az oltárán. Azok a gyerekek, akik a kispadon ülnek, vagy nem teljesítenek olyan jól a jégen, mint testvéreik, csalódottak és frusztráltak lehetnek emiatt. A szülőknek csökkenteniük kell tehát a sikerek jelentőségét, hogy megakadályozzák a féltékenység kibontakozását.
2. Annál inkább az erőfeszítéseknek!
Fontos, hogy bátorítsuk gyerekeinket, hogy keményen dolgozzanak, a teljesítményüktől függetlenül. Az erőfeszítés jelentőségének hangsúlyozása segít kitartani kudarc esetén is. Ez pedig egyfajta kontrollérzetet is ad számukra.
Nem szabad túlbecsülni a sportban elértek szerepét. Néhány gyerek kevésbé sportos, mint testvérük. Arra kell koncentrálnunk, amikben jó, és az ezeken a területeken elért sikereikért és erőfeszítéseikért dicsérjük! Így kitűnhetnek testvéreik közül. Fontos tehát, hogy ugyanannyira lelkesek legyünk más tevékenységekkel kapcsolatban is, mint amilyenek a sporttal vagyunk!
4. Maradjon a jégen a verseny!
Az otthon nem jégpálya, ne hagyjuk, hogy folytatódjon a versengés! Hadd szabaduljanak fel egy kicsit a teljesítés nyomása alól.
5. Egyenlő bánásmód
Előfordul, hogy a szülők önkéntelenül támogatóbbak az egyik gyerekükkel, mint a másikkal. Az elhanyagolt testvér ettől azt érezheti, hogy ő nem elég jó. A legjobb, ha elkerüljük a tesók közötti összehasonlítást, hogy ne keltsünk köztük feszültséget!
A versengés a sportolás része, arra kell törekednünk, hogy ez mindkét félre pozitív hatással legyen! Az egészséges versenyszellemről itt írtunk korábban.
Forrás: kidssportspsychology.com