Utánpótlás szabályok

Jégkorong utánpótlás szabályok gyerekeknek

1. Nem számoljuk az eredményt

A szupermini, mini és előkészítő korosztályokban nem számoljuk az eredményt. Ebben a korban még nem a győzelem a fontos, a minél jobb teljesítmény, hanem az, hogy a gyerekek megszeressék a játékot, szeressenek jégkorongozni és meccsekre járni. Az eredménnyel később is ráérnek foglalkozni.

2. Játékidő, futóóra

Az U8-as korosztályban 1*18 perc, U10-ben 2*12 perc, U12-ben 3*18 perc a játékidő. Az első két korosztályban futóórával mérik az időt, ami azt jelenti, hogy játékmegszakításnál sem állítják meg az órát, csak a játékrészek között.

3. Lányok-fiúk együtt játszanak

16 éves kor alatt, lányok és fiúk együtt játszanak, később különülnek csak el nemek szerint egymástól a játékosok.

4. Nincs testjáték

Az U8-as és U10-es korcsoportban tilos a testjáték. A gyerekek fokozatosan, U14-től sajátítják el az ütközések technikáját. A testjátékon túl a pattintott lövés sem megengedett szuperminiben és miniben.

5. 3+1

U8-ban és U10-ben 3 mezőnyjátékos és 1 kapus van egyszerre egy csapatból a pályán. A mezőnyjátékosoknak még nincsenek konkrét posztjaik. A sorok jelöléséhez a színes karszalagok viselése kötelező, a sorokat eltérő színű jelöléssel kell ellátni.

6. Büntetőlövés

Szabálytalanság esetén szupermini és mini korcsoportban nem kiállításos büntetést oszt ki a játékvezető, hanem rávezetéses büntetőlövést ítél a szabálytalanságot elszenvedő csapatnak. Ekkor egy játékos, - aki ellen elkövették a szabálytalanságot – vezeti rá a korongot a kapura anélkül, hogy a többi mezőnyjátékos megzavarná ebben.

7. Nincs buli

A jégkorong mérkőzéseken a korongot a bedobó pontoknál a játékvezetők bedobással hozzák újra játékba, ekkor indul újra az óra is. Ezt hívjuk bulinak, vagy faceoff-nak. Szupermini és mini korcsoportban viszont buli helyett a korong sarokba dobásával indul újra a játék. A kis játékosok ekkor rástartolással próbálják minél gyorsabban megszerezni a korongot.

8. Kuparendszer, hétvégi tornákon

Az U8 és U10 korosztályokban kuparendszerben, hétvégi tornákon, a pályán keresztben, 1-1 harmadban, 1-1 bíróval zajlanak a mérkőzések. A pályán így egyszerre 3 mérkőzés folyik, amelyeket a kékvonalakon elhelyezett pályaelválasztó elemekkel osztanak szét. A cserejátékosok az elválasztó elemek között pihennek. U8-ban könnyített koronggal, kisméretű kapura, míg U10-ben fekete koronggal, szabványméretű kapura játszanak.

9. Mini, szupermini, előkészítő

A szupermini az U8 (8 éves korig), a mini az U10, az előkészítő az U12, a kölyök az U14, a serdülő az U16, az ifjúsági az U18, a junior pedig az U20 korosztályt jelöli.

10. Teljes sorcsere

Szupermini és mini korosztályban a mérkőzések során teljes sorcsere van. A percenkénti sorcserét dudaszó jelzi, ekkor a fent lévő játékosok lejönnek a pályáról, az újak pedig rástartolással hozzák játékba újra a korongot. A sorok jelöléséhez a színes karszalagok viselése kötelező, a sorokat eltérő színű jelöléssel kell ellátni.