Hogyan befolyásolják az érzelmek a sportoló gyerekeket?

Egy sport- és teljesítményszakértői vélemény a gyerekek érzelmeiről és a sporttal való kapcsolatról.
Az érzelmek fertőzőek lehetnek
A fiatal sportolók hajlamosak átvenni mások érzelmeit, főleg, ha azok negatívak. Könnyen átjárhatja egy játékos bizonytalansága az egész csapatot, de persze fel is bátoríthatja őket az ellenkezője. Jess Woods szerint Hógolyó-effektusként működik az érzelmi fertőzés, és nem csak csapaton belül.
„Az érzelmek átvétele mindennapos a szülő-gyerek kapcsolatban” – mondta a szakember.
A fiatal sportolók utánozzák szüleik arckifejezéseit, hangulatát és testbeszédét. „Az első lépés mindig az utánzás.” Először is felismerik, hogy a másik ember milyen hangulatban van, és megfigyelik, hogy ez milyen hatással van a testére. Ezután kezdődik a fertőzés. A gyerekek megtestesítik annak az embernek az érzelmeit, akivel kapcsolatban állnak. Ez általában persze tudat alatt történik.
Woods szerint egy csapat összes játékosa képes „elkapni” az egyik szülő, az edző vagy egy csapattárs érzelmeit. De ha felnőttként igyekszünk kordában tartani saját érzelmeinket, megállíthatjuk a lavinát. Persze ehhez az is fontos, hogy a gyerekekkel beszélgessünk az ő érzéseikről.
„Ha az egyén nincs tisztában saját testbeszédével és mimikájával, illetve nehezen dolgozza fel érzelmeit, könnyen átragaszthatja másokra is a frusztrációt, boldogtalanságot, bosszúságot” – mondta Woods.
Lehet jó dolog is
Mindez azonban egy pozitív erő is lehet. Ha egy csapattag boldog és bizakodó, ezeket a jó érzéseket is át tudja adni csapattársainak.
Nézzünk egy konkrét példát a ragadós érzelmekre: tegyük fel, hogy az egyik szülő negatív visszajelzést ad gyermekének. A gyerek átveszi a rossz hangulatot és lehet, hogy kritizálni kezdi csapattársait. „Ez egy katasztrófa receptje” –mondta Woods.
A szülők felelőssége, hogy tisztában legyenek érzelmeikkel és azzal, hogyan hatnak gyerekükre. Woods a következő történetet mesélte szemléltetésképpen: Nemrég rohannia kellett a munkahelyéről, hogy el tudja vinni a lányát egy meccsre, és amikor hazaért, látta, hogy még nem készült el. Ahelyett azonban, hogy sürgetni kezdte volna, igyekezett nyugodtnak maradni. Ez a nyugalom a gyerekére is átragadt, így nem fulladt kapkodásba a pakolás és minden a helyére került.
Fontos, hogy az edzők is figyeljenek a csapat általános hangulatára, és ha úgy érzik, valami nem stimmel, keressék meg a negatív érzelmek forrását. Persze beszélgetni akkor is fontos, ha nincs látható jele az érzelmi fertőzésnek!
Forrás: kidssportspsychology.com