Roger Federer sportról, kitartásról, tehetségről és emberségről
A történelem egyik legnagyobb teniszezőjének inspiráló tanácsai, fiataloknak.
És hogy mi köze ennek a jégkoronghoz?
Elég sok!
Roger Federer világhírű beszéde, amelyet a Dartmouth diplomázóinak tartott, alázatáról, kitartásról, valamint a sokoldalúság fontosságáról szólt, és tanulságai nem csak a teniszben alkalmazhatóak.
Az erőfeszítés nélküli siker mítosz
Federer 20 Grand Slam címet nyert, és következetes játéka gyakran úgy tűnt, mintha könnyedén boldogulna a pályán.
De ő elutasítja azt a gondolatot, hogy játéka bármikor is „erőfeszítés nélküli” lett volna, és egy olyan „mítosznak” nevezi, amely nem veszi figyelembe az előkészületeket és a kemény munkát, amely a sikeréhez vezetett.
„Remélhetőleg, ahogy én, úgy ti is megtanultátok, hogy az erőfeszítés nélkül elért siker csak egy mítosz," mondta Federer. „Nem pusztán a tehetségem révén jutottam oda, ahol tartok. Azáltal értem el, hogy próbáltam többet dolgozni, mint az ellenfeleim. Hittem magamban. De a magadba vetett hitet ki kell érdemelni.”
"Igen, a tehetség is fontos. Nem fogom azt mondani, hogy nem. De a tehetség tág fogalom. A legtöbb esetben nem arról van szó, hogy valaki valamilyen ajándékot kapott a sorstól. Sokkal inkább a kitartásról van szó. A teniszben egy nagyszerű fonák, vagy a sebesség tehetségnek nevezhető. De a teniszben... mint az életben... a fegyelem is tehetség. És a türelem is tehetség. Az, hogy megbízol magadban, tehetség. Az, hogy szereted a folyamatot, az is. Az, hogy irányítod az életed, irányítod önmagad... szintén.”
Federer elmondta a közönségének, hogy még a veleszületett képességeivel együtt is fáradhatatlanul kellett dolgoznia, hogy az élvonalban maradjon és meccseket nyerjen. Ugyanez igaz a fiatal jégkorongozókra is. Lehet, hogy kívülről könnyűnek tűnik, amit csinálnak, de a valóság az, hogy a sikerük a tehetségük és az erőfeszítéseik kombinációja.
Túllépni a kudarcokon
Federer kiemelte, hogy annak ellenére, hogy a legfontosabb nagy meccseinek 80%-át megnyerte, nagyon sokszor ki is kapott. Egy sportolónak, mindegy milyen szinten játszik, állandóan kisebb és nagyobb kudarcokon kell túllépnie.
"A legfontosabb, hogy mestere legyél a nehéz pillanatok leküzdésének," mondta. "Ez számomra egy bajnok legkiemelkedőbb jellemzője. Nem azért lesz valaki a világ legjobbja, mert mindent megnyer. Azért, mert tudja, hogy újra és újra veszíteni fog, és megtanulta, hogyan kell ezt kezelni."
Az akadályok leküzdése
Hasonló, de nem teljesen azonos vonalon Federer az akadályok kezeléséről is beszélt. Ezek általában túlmutatnak azon, hogy elveszítesz egy pontot vagy egy meccset…
„Az igazság az, hogy bármilyen játékot játszol az életben, néha veszíteni fogsz... De a negatív energia elvesztegetett energia," magyarázta Federer.
Sok meccset elveszítünk, ez minden sportágban így van. Minden, amit csinálunk, tele van kihívásokkal, és ez így helyes.
Az ifjúsági jégkorongban a játékosoknak meg kell tanulniuk kezelni a csalódást, ha kisebb szerepet kapnak a csapatban, mint amire ők (vagy a családjuk) számítottak vagy ha más kudarc éri őket, ami túlmutat egy kihagyott helyzeten. Fontos, hogy a fiatal sportolók megtanulják legyőzni ezeket a kihívásokat, és ez bizony nem könnyű. A könnyű út feladni, de az nem hoz annyi örömöt és elégedettséget, mint kitartani és küzdeni.
Jó embernek lenni
Federer hosszasan beszélt a családja, a régi menedzsere és mások támogatásáról, akik biztatták őt, jó és a rossz időkben egyaránt. Ez a támogatás – mondta – lehetővé tette számára, hogy jó ember is legyen, ne csak nagyszerű sportoló.
A jók maradnak, mások pedig kiesnek. Játszani mindenki tud egy bizonyos szint felett. Van, amikor már nem ez számít, hanem az, hogy jó ember legyél.
Forrás: www.admkids.com