Hogyan támogasd az egészséges versenyszellemet?
Az egészséges versenyszellem kialakítása a kisgyermekeknél nehéz feladat lehet. Finom a határ, ahol ez még nem toxikus versengés, mégis elég motivációt nyújt a sportolóknak. Ez nem csak a jégkorongozók számára jelent problémát, hanem minden fiatal sportoló esetében óvatosan kell megközelíteni a kérdést.
Hogyan biztosíthatjuk, hogy gyermekeink élvezzék a sportolást és hajtsa őket az egészséges versenyszellem, anélkül hogy túlzásba esnének? Mint minden más ifjúsági sportolással kapcsolatos kérdés, ez is sok bátorítást és türelmet igényel. Mind a szülők, mind az edzők támogatására szükség van. Nézzünk meg néhány stratégiát, amelyek segíthetnek az egészséges versenyszellem kialakításában már fiatal korban!
Pozitív megerősítés
Minden szülő tudja, hogy pozitív megerősítéssel nagyszerűen építhetjük gyerekünk önbizalmát. Ez a sportokra is igaz. Ehhez pedig elengedhetetlen, hogy segítsünk gyermekünknek meghatározni a versengés néhány kritikus aspektusát. Miért játszunk? Mi a végső célja a sportban való versengésnek? És hogyan kezeljük a vereséget vagy a kudarcokat?
De hol jön be a képbe a pozitív megerősítés? Sok gyereket arra tanítanak, hogy a győzelem az egyetlen cél a sportban. Pedig rengeteg más dolog is motiválhatja őket, sőt ezekkel valószínűleg még jobban is rezonálnak. Ilyen például az, hogy együtt lehetnek a barátaikkal. A sport társadalmi aspektusa gyakran alulértékelt, pedig ez az egyik legfontosabb része, főleg gyermekkorban. Megtanulni, hogy a vereség nem kudarc, hanem a verseny és a sport természetes része. Ha gyermekeid ezt nem tanulják meg időben, később nehezebb lesz elfogadni.
Definiáld, mi a siker
Ez kéz a kézben jár a pozitív megerősítéssel. Hogyan taníthatjuk meg gyermekeinknek, hogy mi a siker a sportban? Az egyik módja annak, hogy a sikert az erőfeszítéssel társítjuk, nem pedig a győzelemmel vagy a gólok számával. Könnyű büszkének lenni egy jó játékra, ha a csapat nyer. De mi a helyzet akkor, ha veszít?
Bátorítsd gyermeked az elveszített meccsek után is, mondd el neki, hogy jól játszott, és emeld ki a pozitívumokat. Ez lehet bármi, a gólszerzéstől kezdve egy szép passzig, vagy akár egy jó megállásig a jégen. Ha ezeket a teljesítményeket a jó játékhoz társítod, akkor a győzelem csak a hab lesz a tortán. Észre fogod venni, hogy gyermeked valószínűleg minden játékban keményen fog küzdeni, nem csak azokban, amelyekben nyerésre állnak. Ez azt jelenti, hogy minden helyzetben a lehető legjobb formáját hozza majd!
Tanulj másoktól, de ne hasonlítsd hozzájuk magad
Nagyon gyakori, hogy a gyerekek másokhoz hasonlítják magukat, akár pozitív, akár negatív irányban. Gyakran kemények önmagukkal, ha nem szereznek annyi gólt, vagy nem olyan gyorsak, mint a többiek. Szülőként segítenünk kell nekik megtanulni, hogy elsősorban saját magukkal versenyezzenek. A legjobb módja annak, hogy biztosítsuk a gyerekek személyes fejlődését, ha segítünk nekik mérföldköveket felállítani, ahelyett, hogy más játékosokhoz hasonlítgatnánk őket.
Koncentráljatok a kis lépésekre: tudtál kapura lőni? Rendben, akkor a következő meccsen célozzuk meg, hogy kettőt is lőjj! Nem kell egyből a gólokat számolni: minél többször kerülsz helyzetbe, annál nagyobb eséllyel fogsz betalálni. A siker sikert szül. Kezdjük kicsiben, és tegyünk apró lépéseket előre. Minél inkább segítesz gyermekednek elérni minden kisebb célt, annál elszántabb lesz, hogy keményen játsszon, és egészségesen versenyezzen.
Találd meg az egyensúlyt
Az eddigiek alapján könnyen tűnhet úgy, hogy a versenyszellem egy negatív dolog. Pedig ez nem így van. Valójában pozitív tulajdonság is lehet, és még természetesnek is tekinthető. A probléma sok gyereknél az, hogy nehezen találják meg az egyensúlyt. Ha túlságosan nagy közöttük a versengés, az agresszióhoz vagy egy egészségtelen csapatszellem kialakulásához vezethet. Ha pedig nem elég erős bennük a nyerni akarás, előfordulhat, hogy nem élvezik úgy a játékot, mint ahogyan azt szeretnénk.
Nagyon fontos tehát megtalálni a megfelelő egyensúlyt. Ha úgy látod, hogy gyermeked túlságosan versengő, és kemény önmagával vagy másokkal szemben, próbáld megfékezni. Ne ünnepeld túlságosan a győzelmeket, és találd meg a pozitívumokat a vereségekben. Nem lesz könnyű munka, de hidd el, megéri.
A lényeg az elkötelezettség a sport iránt
Az utolsó dolog, amit szeretnénk, az az, hogy gyermekünk elveszítse az érdeklődését a jégkorong iránt. Fontos, hogy elkötelezettek maradjanak, és élvezzék a sportot, ezért nem szabad túl nagy hangsúlyt fektetni a versengésre. Ha teljesen elveszítik az érdeklődésüket a sport iránt, akkor fontos szociális és fizikai készségektől esnek el. Próbáljunk tehát mindent megtenni annak érdekében, hogy elkötelezettek maradjanak, miközben egyensúlyt teremtünk a bennük dúló versenyszellem területén is. Mint a szülői feladatok többségében, itt is vékony vonalon kell egyensúlyoznunk!
Forrás: timturkhockey.com